فرازی از نامه31 نهج البلاغه

پسرم ، بدان که روزی دو قسم است ، یکی آن که تو آن را می جویی و دیگر آن که او تو را  می جوید .اگر تو به سوی آن نروی خود به سوی تو خواهد امد ، چه زشت است فروتنی به هنگام نیاز و ستمکاری به هنگام بی نیازی ، همانا سهم تو از دنیا آن اندازه خواهد بود که با آن سرای آخرت را اصلاح کنی.اگر برای چیزی که از دست دادی ناراحت می شوی پس برای هر چیزی که بدست تو نرسیده نیز نگران باش، با آنچه در گذشته دیده یا شنیده ای استدلال کن زیرا تحولات و امور زندگی همانند یکدیگرند، از کسانی مباش که اندرز سودشان نده مگر با آزردن فراوان ، زیرا عاقل با اندرز و آداب پند گیرد و حیوانات با زدن .

غم و اندوه را با نیروی صبر و نیکویی یقین از خود دور ساز،کسی که میانه روی را ترک کند از راه حق منحرف می گردد ، یار و همنشین ، چونان خویشاوند است ، دوست آن است که در نهان آیین دوستی را رعایت کند . هوا پرستی همانند کوری است .چه بسا دور که از نزدیک ، نزدیک تر و چه بسا نزدیک که از دور دور تر است. انسان تنها ، کسی است که دوستی ندارد، کسی که از حق تجاوز کند زندگی بر او تنگ می شود ، هرکس قدر و منزلت خویش بداند حرمتش باقی است ، استوار ترین وسیله ای که می توانی به آن چنگ زنی ، رشته ای است که بین تو و خدای تو قرار دارد.کسی که به کار تو اهتمام نمی ورزد دشمن تو است .

چنان نیست که هر عیبی آشکار و هر فرصتی دست یافتنی باشد ، چه بسا بینا به خطا رود و کور به مقصد رسد ، بدی ها را به تاخیر انداز ، زیرا هر وقت بخواهی می توانی انجام دهی ، بریدن با جاهل پیوستن به عاقل است ، کسی که از نیرنگبازی روزگار ایمن باشد به او خیانت خاوهد کرد .کسی که روزگار فانی را بزرگ شمارد ، او را خوار خواهد کرد . چنین نیست که هر تیر اندازی به هدف بزند ، هرگاه اندیشه سلطان تغییر کند زمانه دگرگون شود ، پیش از حرکت ، از همسفر بپرس و پیش از خریدن منزل همسایه را بشناس . از سخنان بی ارزش و خنده آور بپرهیز ، گرچه آن را از دیگری نقل کرده باشی.    

/ 7 نظر / 20 بازدید
oOVOo

سلام خیلی خوب بود مرسی[لبخند] کاشکی هر دو قسم مارو می جویدن[نیشخند] خیلی خوب می شد[زبان] مگه نه؟

سهيلا

:: دیوانه ام می کند …! فکر اینکه .. زنده زنده .. نیمی از من را .. از من جدا کنند ! لطفا … تا زنده ام بــــــــــــــــــمان ::

فرید

سلام، خوبی تراوین پر طرفدارترین بازی آنلاین دوباره زنده شد. بازی تراوین بزرگترین و پر طرفدارترین بازی آنلاین در ایران مجددا راه اندازی شد. سرور های جدید مجهز به بازی تراوین نسخه 4 می باشند و به تازگی راه اندازی شده اند جهت آغاز بازی و شروع فتوحات جدید هم اکنون بازی را آغاز نمایید.(به آدرس جدید سایت دقت نمایید) http://ts1.traviand.ir هم اکنون می توانید بازی تراوین نسخه 4 را آنلاین و رایگان بازی کنید در صورتی که با این بازی آشنایی ندارید راهنمای بازی را از اینجا بخوانید: http://t4answers.traviand.ir آدرس جدید www.traviand.ir را به خاطر بسپارید.

نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد updap.com با تشکر[گل] [گل]

وب آيسان

سلام. ديگه وقتشه يه سايت شيک و پر امکانات داشته باشيد. ما اينکارو براتون انجام ميديم webisan.ir